15 Nisan 2016

Suriyeli göçmenlerin sorunları masaya yatırıldı

Suriyeli göçmenlerin sorunları masaya yatırıldı

SRYSuriyeli göçmenlerin sorunları masaya yatırıldı

Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye gelip yerleşen Suriyeli göçmenlerin sorunları ilçe belediye başkanlarınca masaya yatırıldı.

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar ve Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz katıldığı kongre; İstanbul Aydın Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Merkezi’nin UCLG MEWA ve WALD’un desteğinde düzenlediği Uluslararası Kent Konseyleri ve Kentler Kongresi’nde yapıldı. Programa ayrıca Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Mustafa Aydın, Rektör Prof.Dr. Yadigar İzmirli, WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman, Kent Konseyi başkanları ile yöneticiler, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Kongrede kısa bir konuşma yapan Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Kent Konseylerinin yönetime katılımda önemli bir görevi yerine getirdiklerini belirterek; “Bu katılım demokrasinin en iyi şekilde işlev görmesi bakımından da büyük önem kazanmaktadır.” diye konuştu. Yerel yönetimlerin bir kentin gelişmesinde önemli olduğunun altını çizen Güllüce, Kent Konseyleri’nin yasal düzenlemeyle daha bilinir ve uygulanır duruma geldiğini ifade etti. Daha sonra düzenlenen “Suriyeli Göçmenler” konulu oturumda konuşan Çağırıcı ise “göç” ve “mülteci” olgusunun insanlık tarihi kadar eski olduğunu ifade etti . Çağırıcı, “2,5 milyon Suriyelinin çoğu İstanbul’da yaşamayı tercih ediyor. İlçemizde kayıtlı 35.261 Suriyeli var. Barınmalarına verdiğimiz desteğin yanı sıra özellikle çocukların eğitimini çok önemsiyoruz.Devlet okullarımızda bin civarında Suriyeli çocuk eğitim görüyor. Suriyelilerin açtığı okullarda ise 3 bin civarında Suriyeli çocuk eğitim görüyor.”  Aynı zamanda Marmara Belediyeler Birliği Başkan Vekilliği görevini yürüttüğünü de hatırlatan Çağırıcı, Şehir Politikaları Merkezi bünyesinde “Göç Politikaları Atölyesi” kurulduğunu söyledi.

Suriyeli göçmenler arasında çok sayıda eğitimli ve meslek sahibi insanların olduğunu vurgulayan Çağırıcı, onlara mutlaka ulaşılması gerektiğini söyledi. Eğitimli göçmenlerin Suriye rejiminden korktukları için kimliklerini gizlediklerini belirten Çağırıcı, Suriyeli Prof. Refai Hamo’nun 1 yıl Bağcılar’da gizlice kaldığını anlattı. Çağırıcı, “Prof.Hamo, ABD Başkanı Obama tarafından davet edildi. Görüşme sonrası Başkan Obama’ya danışman oldu.” Dedi.
Moderatörlüğünü Öğretim Üyesi Zeynep Dalaman’ın yaptığı oturumda ayrıca diğer ilçe belediye başkanları da  Suriyeli göçmenlerle ilgili sorunları anlatarak, neler yapılması konusunda görüş ve düşüncelerini paylaştılar.

 

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ