10 Ekim 2015

GERÇEK HAYIRSEVERLİK BUDUR

GERÇEK HAYIRSEVERLİK BUDUR

12107916_924624037575317_604937592967607478_nAKMERCAN KARDEŞLER Eğitime destek vermeye devam ediyor. Akmercan Şirketler Grubu’nun eğitim projelerine verdiği destek kapsamında Edirne’de yaptırdığı ‘Akmercan Anadolu İmam-Hatip Lisesi’nin açılışı dün sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşçı, AK Parti İstanbul Milletvekilleri Feyzullah Kıyıklık ve Halis Dalkılıç’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz yıl Malatyalı hayırsever işadamı Cemal Akmercan ve kardeşleri tarafından temeli atılan Edirne Anadolu İmam-Hatip Lisesinin açılışı düzenlenen büyük bir törenle yapıldı. Üç bakanın katılımıyla görkemli bir şekilde açılışı yapılan Akmercan İmam Hatip Lisesi, bundan sonra topluma yeni bireyler kazandıracak eğitim yuvası olacak.

Akmercan şirketler grubu Cemal Akmercan
Folklor ekibi gösterisi, Saygı duruşu ve istiklal marşının ardından İlk Açılış konuşmasını yapan Akmercan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Akmercan, aile olarak sosyal sorumluluk projelerine büyük önem verdiklerini söyledi. 17 milyon öğrencisi bulunan Türkiye’de eğitim kurumlarının kurulmasının sadece devletten beklenmeyeceğine inanarak pek çok şehirde kazandırdıkları eğitim kurumlarının birini de Edirne’ye kazandırdıklarını belirten Cemal Akmercan, En çok önem verdikleri alanın eğitim olduğunu söyledi.

Hayırsever İş adamı Cemal Akmercan, ”Eğitime yapılan yatırım ülkemizin geleceğine yapılan yatırımdır. Bugün burada Akmercan Ailesi adına yapımını tamamladığımız Akmercan Anadolu İmam Hatip Lisesinin açılışını gerçekleştiriyoruz. Eğitimle ilgili sorunların çözümünün sadece devlete bırakmanın doğru olmadığına inandık. Bu amaçla Akmercan ailesi olarak ülkemizin çeşitli şehirlerinde inşa ettiğimiz eğitim kurumlarından bir tanesini Edirne Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak inşa etmeye karar verdik. Bu kararı vermemizde iki unsur etkili oldu Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın milli ve manevi değerlere bağlı nesillerin yetişmesinde İmam Hatip Liselerinin önemi.  Diğeri ise Sağlık Bakanımız Sayın Mehmet Müezzinoğlu’nun bölgede bu okulun çok önemli olduğunu vurgulamasındandır. Böyle bir kurumun yapılmasında bize vesile oldukları için Sayın Cumhurbakınımız’a ve Sayın Sağlık Bakanımız’a çok teşekkür ederim. Akmercan  Anadolu Lisesi Edirne’ye ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık
AK Parti İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık da Malatyalı bir ailenin dürüst ve namuslu şekilde kazandığını Edirne’de eğitim kurumu açmak için harcadığını, bunun da Türk milletinin büyüklüğünü ve herkesin kardeş olduğunu gösterdiğini söyledi.

Kıyıklık, “Bir aile Malatya’dan kalkıyor ve Edirne’de okul yapıyor. Bu millettimizin büyüklüğünü gösteriyor. Ülkesini doğu ve batı diye ayırmamış Türk, Laz, Kürt diye ayırmamış hepisine insan diye bakmış, kardeş olarak bağrına basmış emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Türkiye’nin iyi insanlara ihtiyacı var. İyi insan, iyi arkadaş, iyi babadır, iyi annedir, iyi bakan, iyi milletvekilidir, iyi esnaftır. Biz sizin örnek olan bir insan olmanızı istiyoruz. Akmercan ailesinden Allah razı olsun” dedi.

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin
Edirne Valisi Dursun Ali Şahin ise, imam hatip liselerin madde ile mananın buluştuğu eğitim kurumları olduğunu ifade ederek, bu liselerin milletin Kuran’ı Kerim’e ve Hz Peygambere olan sevgisinin göstergesi olduğunun altını çizdi.  Vali Şahin, “Edirne’ye yakışan bir eğitim yuvasını şehrimize katmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Millî Eğitim Bakanlığımız toplumun her türlü ihtiyaçlarını karşılayacak okulları vardır. İmam hatiplerde toplumun devlet millet kaynaşmasının en güzel örneklerindendir. İmam Hatip Liseleri madde ile mananın buluştuğu mekanlardır. İmam Hatipler milletimizin Kur’an-ı Kerim’e ve Hz. Peygamberimize olan sevdasının bir göstergesidir. Hayırseverler tarafından bu okulumuz yaptırılmıştır. Hayırseverlerin sayısının artmasını temenni ediyorum. Okulumuzun hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu
Akmercan Ailesi’ne teşekkür ederek sözlerine başlayan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Akmercanlar Ailesi tarafından yapılan okulda Balkanlar’dan pek çok öğrencinin de eğitim alacağını söyledi.
Bugün bakanlık yapmasını 45 yıl önce okuduğu İmam Hatip Lisesine ve dostlarına borçlu olduğunu belirten Bakan Müezzinoğlu, “Bu okulumuzun Edirne’nin, ülkemizin ve Balkanların geleceğine katkı sağlamasını diliyorum. İki yıl önce temelini attığımız okulun açılışını gerçekleştirmekten büyük bir mutluluk duyuyorum. Akmercan ailesi çok hayırsever bir aile. 32 derslikli İmam Hatip Lisesini yaptılar. Balkanlarda anavatan diyen, ay yıldızlı bayrak diyen, eğitim diyen, bizim medeniyetimiz diyen gençler ve çocuklar var. Bu okulumuz Balkanlara da hizmet verecektir.  Sevgili gençler, sevgili İmam Hatipliler bu ülkenin geleceği adına, bu milletin geleceği adına, mazlum ve mağdur milletlerin geleceği adına üzerinizdeki sorumlulukları bugünden fark etmelisiniz. O sorumluluklara bugünden sahip çıkmalısınız. Her gencimizin öz değerleri olmalı, biz bir milletin mensuplarıyız, bir medeniyetin mensuplarıyız, dürüst olmak, güvenilir olmak, çalışkan olmak, milletimizin tarihi geçmişine, tarihi kültürüne ve dünyaya sunduğu o zenginliklere sahip çıkan onunla onur ve gurur duyan ve tarihi geleceğe de bu  güçlü değerlerle yürüyen öz değeri olan bir genç, öz saygısı olan bir genç, özgüveni olan bir genç inanıyorum ki ülkemizin değişimini ve gelişimini sizler çok daha güçlü yapacaksınız. Bu ülkeyi ve bu milleti o hak ettiği muasır medeniyetler  seviyesinin üzerindeki yere taşıyacaksınız. Bu okulu Edirne’ye, Balkanlara ve ülkemize kazandıran Akmercan ailesine teşekkür ediyorum” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı
Akmercan ailesine teşekkür eden Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 32 derslikli Akmercan Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin son 10 yılda kapsamı gittikçe genişleyen bir sessiz devrim yaşadığını söyledi.
Milli Eğitim Bakanlığı olarak eğitimi hem muhteva hem de fiziki olarak güçlendirmeye devam ettiklerini anlatan Bakan Avcı, “Her gün yeni yeni kurumlar eğitim camiamıza katılıyor. Son 13 yıldır her alanda elde edilen kazanımları eğitimimize de yansıtmaya devam ediyoruz. Önümüzdeki yıllarda, başlattığımız sessiz devrim hızını artırarak devam edecek. Yeni dönemde bütün okullarımız tam gün eğitime geçecek. Bu da yeni okullar, yeni açılışlar demek. Bugün yaşadığımız açılış coşkusunu ülkemizin her yöresinde yaşatmaya devam edeceğiz. İnanıyorum ki açılışını yaptığımız Akmercan Anadolu İmam Hatip Lisesi de nesiller boyu insanımızın eğitimine katkı sağlayacaktır. 32 derslikli okulumuzda yapımı devam eden pansiyon ve spor salonu da tamamlanınca öğrencilerimiz daha iyi imkanlarda eğitim alma imkanı bulacak.  Bu okulu yaptırarak eğitim camiamıza kazandıran Sayın Cemal Akmercan’a, onun şahsında bütün Akmercan ailesine şükranlarımız sunuyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Başarılı bir eğitim öğretim diliyorum” dedi.
Konuşmaların ardından Milli Eğitim Bakanı Avcı ile Sağlık Bakanı Müezzinoğlu okullarda uygulanacak e-nabız sisteminin protokolünü imzaladı.
Ardından Bakanlar Avcı, Müezzioğlı ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşçı ile hayırsever Akmercan Ailesi temsilcileri okulun açılış kurdelesini kesti.

Akmercan Ailesi tarafından açılışa katılan bakanlarımıza el işi hüsnü hat tablosu hediye edilirken okula da Türk Bayrağı armağan ettiler.
Daha sonra bakanlar ve katılımcılar okulu gezdi.

HABER: FERHAT CANBEY/EDİRNE

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ