ESENLER’DE 10 BİN KİŞİ MANTI YEDİ

Anasayfa Güncel 11 Haziran 2012 Okunma
ESENLER’DE 10 BİN KİŞİ MANTI YEDİ

Esenler Belediyesi ile TÜMKAYDER (Tüm Kayserililer Derneği) işbirliğinde Esenler Dörtyol Meydanı’nda düzenlenen 1. İstanbul Mantı Festivali’nde 10 kişiye mantı ikram edildi.

Esenler Dörtyol Meydanı, çeşitli sosyal ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Daha önce Rizelilerin “Hamsi Festivali”, Trabzonluların “Kara Lahana Festivali” düzenlediği Dörtyol Meydanı bu sefer de Kayserililere “Mantı Festivali” için ev sahipliği yaptı. İstanbul’da kurulu bulunan 28 Kayseri derneğini çatısı altında bulunduran TÜMKAYDER (Tüm Kayserililer Derneği) ile Esenler Belediyesi’nin birlikte organize ettiği 1. İstanbul Mantı Festivali’ne, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kayseri Valisi Mevlüt Bilici, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, İstanbul Vali Yardımcısı Harun Kaya, Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, Ak Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, TÜMKAYDER Başkanı Fatih Doğan, teknik direktörler Rıza Çalımbay, Serdar Adalı, eski futbolcu Ali Gültiken, bazı belediye il genel meclisi üyeleri, belediye meclisi üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

Dörtyol Meydanı’nı dolduran binlerce vatandaşa hitap eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Ercan, Türkiye’nin Edirne’den Karsa, Sinop’tan Hatay’a kadar bütün il ve ilçelerinde, kasaba ve köylerinde hatta mezralarında büyük bir değişimi yaşadığını belirterek, “Türkiye sadece ekonomisi ile değil ayna zamanda sosyal ve kültürel aktiviteleri ile de büyüyor. Türkiye’nin artık görünen yüzü, gücü ile mütenasip hale geliyor” dedi.

HAYRIN KADAR KONUŞ

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ise herkesin doğduğu yeri sevdiğini hatırlatarak, “Peygamberimiz Mekke’den Mediye’ye hicret ederken şöyle bir geri dönüp Mekke’ye bakar ve 3 damla gözyaşı döker. Bu herkes için böyledir. Herkes doğduğu yeri sever. Kayserililer de sever. Kayserililerin Kayseri’yi sevmesi için bir çok sebep var. Kayseri tarihi boyunca 10’larca medeniyete, 10’larca kültüre ev sahipliği yaptı. Kayseri alimlerin şehridir. Kayseri’de 16 medrese vardı. Tarihte ilk tıp fakültesi olarak kabul edilen Gevher Nesibe, Kayseri’de kuruldu. Kayseri dün olduğu gibi bugün de bir ticaret merkezidir. Kayseri hayırseverler şehridir. Bugün Kayseri’deki her bir okulda, hastanede, camide bir hayırseverin adı yazmaktadır. Hani bir söz vardır ya; (paran kadar konuş) derler… Kayseri de ise (Hayrın kadar konuş) denir” şeklinde konuştu. Özhaseki, Kayseri’de yürütülen çalışmalar hakkında da bilgi verdi.

ESENLER’İN SESİ, SOLUĞU

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu ise yaptığı konuşmada Esenler Meydanı’nın Esenler’in sesi, Esenler’in soluğu olmaya devam ettiğini belirterek, “Daha önce burada Rizeliler ile birlikte Hamsi Festivali, Trabzonlular ile birlikte Kara Lahana Festivali düzenledik. Şimdi de sizlerle birlikteyiz. Bu meydanı bize kazandıran Büyükşehir Belediye Başkanımız M. Tevfik Göksu’ya Esenler halkı adına teşekkür ediyorum” dedi.

Meydanda bulunan herkesin iş, evlilik veya eğitim gibi çeşitli sebeplerle İstanbul’a geldiğini hatırlatan Göksu, “Burada hayatımızı kazanmaya çalışırken doğduğumuz yerden sevdamızı da esirgemedik. Kendi doğduğumuz memleketimiz sevdik ama Van’ı da, Maraş’ı da, Batman’ı da, Edirne’yi de Samsun’u da sevdik. Çünkü bu ülke hepsi beraber Türkiye. Diyarbakır’da, Batman’da bir annenin canı yanıyorsa, Kayseri’deki annenin de canı yanıyor. Kayserililer ticarette ne kadar mahir iseler, bu toprağın harcı, mayası olmada da o kadar mahirler” şeklinde konuştu.

Göksu, Mantı Festivali’nin artık Esenler’de her yıl düzenleneceğini ve gelenekselleşeceğini söyledi.

Konuşmaların ardından Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a bir şükran plaketi verdi. Dernek Yönetimi de diğer davetlilere plaket takdim etti. Yöresel sanatçıların konserleri ile devam den 1. İstanbul Mantı Festivali’nde toplam 10 bin kişiye mantı ikram edildi.

 

Bir Cevap Yazın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Copyright © 2003-2014 Bölge Gazetesi Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kulanılamaz.
Portal Teması : Wptr.Co