Gani Rüzgar Şavata Sinema Filmi Çekiyor

Anasayfa Güncel 03 Ocak 2012 Okunma
Gani Rüzgar Şavata Sinema Filmi Çekiyor

Türk sinemasında adını Drejan, Sınır, Dava / Doz ve Dumanlı Yol filmleri ile duyuran Ünlü Yönetmen ve oyuncu Gani Rüzgar Şavata, ‘çar çıra’ (dört ışık) isimli filmin çekimlerine Kuzey Irak’ta başladığını açıkladı.

Önümüzdeki günlerde Sanatçı  Şivan Perwer’inde ‘çar çıra’ (dört ışık) film çekimleri için Erbil’e gelip kamera karşısına geçeceğini söyleyen Şavata, “Çekimlere Kuzey Irak’ın Erbil kentinde başladık, kürtlerin yoğunlukta yaşadığı Irak’ın Kuzeyi, İran, Suriye ve Türkiye’nin birçok bölgesinde çekimler devam edecek” dedi.

 ŞAVATA EŞREF BİTLİS’İ  CANLANDIRIYOR

Kuzey Irak’ta çekimleri başlayan filmde uçak kazasında hayatını kaybeden Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis’in terör örgütü ve derin devletletle mücadelesi anlatılıyor. Eşref Bitlis’in emrinde görev yapan bir er ile terörist kız kardeşinin hikayesinin anlatıldığı filmde Şavata, Eşref Bitlis’i oynuyor. Kardeş kavgasını nihayete erdirmek için çaba gösteren ‘akıl adam’ rolü ise ünlü sanatçı Şivan Perwer üstleniyor.
Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin Erbil kentinde çekimleri devam eden Çar çira’nın çekimleri, önümüzdeki günlerde Türkiye’de devam edecek. Türkiye’deki çekimlerinin bir bölümü Perwer’in memleketi Şanlıurfa’ın Siverek ilçesinde çekilecek. Irak’taki çekimler için sınıra yakın boşaltılmış bir köyü seçtiklerini anlatan Şavata, Bitlis Paşa’nın terörün yanı sıra derin devletle mücadelesini aktarmaya çalıştıklarını dile getiriyor.
Kürt sorununun çözümünü isteyenlerin Türkiye’de bir şekilde öldürüldüğünü anlatan Şavata, bunu Bitlis Paşa’nın hayatını örnek göstererek anlatmaya çalıştıklarını belirtiyor.

ŞİVAN PERWER TÜRKİYEYE GELECEK

KürtsanatçıŞivan Perwer, yıllar sonra hasretini çektiği memleketine film çekimi için dönecek. “Çarçıra” (Dört Işık) filmi ile ilk kez kamera karşısına geçecek  olan Şivan Perwer. İran, Irak ve Suriye’de çekimleri devam eden  filmin bir bölümü  Türkiye’de çekilecek. Gani Rüzgâr Şavata, Şivan Perwer’i Türkiye’ye getirmek için filmin bir kısmını Türkiye’de çekme kararı aldığını söyledi. Şavata, Almanya’da yaşayan Şirvan Perwer ile görüştüğünü ve  Perwer’in filmde oynama teklifini kabul ettiğini açıkladı. Dört ülkenin sinema oyuncularının yanı sıra binlerce figüranın rol aldığını  anlatan Şavata, filmde gerçek silah ve zırhlı araçların kullanılacağının, animasyon kullanılmayacağının altını çizdi.

 YILLARDIR HAYALİNİ KURDUĞUM BİR SENERYO

Uzun süredir sinema filmi çekimlerine ara verdiğini belirten Şavata,  “Yıllardır hayalini  kurduğum  bir senaryo vardı.  Kürtlerin büyük saygı duyduğu  Şanlıurfa’lı sanatçı Şivan Perwer’in bir sinema filmin oynamasını çok arzuluyordum, kendisi ile görüştüm. Senaryoyu beğendiğini bildirdi. Ben ve ekibimiz  Şivan Perwer’den gelen olumlu yanıt sonrası harekete geçtik. Filmin ana konusu, iki Kürt gencinin yaşadığı aşktır. Aşık olan iki Kürt gencinin , İran, Irak, Suriye ve Türkiye’de yaşadıkları beyazperdeye yansıyacaktır’ dedi.

MOLLA MUSTAFA ROLÜ KADİR İNANIR’A VERİLECEK

Buket Gümüş,Tugba Özay ve Yusuf Özpolat’ın  yanı sıra İran , Irak, Suriye’li aktörlerinde  rol aldığı filmde, Molla Mustafa rolünü kısada  olsa, Misafir oyuncu olarak  Kadir İnanır’a teklif götüreceğini söyleyen Şavata,  “Şuan Irak’ta çekimleri devam eden  “Çar Çıra” filmi önümüzdeki günlerde Şanlı Urfa , Adıyaman, Malatya ve Siverek bölgelerinde devam edecek”dedi.

 KÜRDİSTAN FİLM FESTİVALİNİ ORGANİZE EDECEK.

Kuzey Irak’ta çekilen acıları gündeme getirdiği ‘Saddam’ın Askerleri’ filminin işkence sahnelerinin çok gerçekçi olduğu için , Atilla Dorsay tarafından Antalya Altın Portokal Film Festivali’ne alınmayan Gani Şavata,  Kürdistan film Festivali düzenleyeceğini söyledi.

Antalya’da altın Portakal sinema ödüllerini protesto ettiğini açıklayan Şavata,’ artık çok sayıda Kürt sanatçı , Kürtçe filmler çekiyorlar. Bende  karar aldım, Türkiye’de veya Irak’ta bir festival düzenleyeceğim, Kürdistan film festivalinin sembolü ise At olacak…

 

 

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Copyright © 2003-2014 Bölge Gazetesi Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kulanılamaz.
Portal Teması : Wptr.Co